Multilogin
Til forsiden
dankort
Hvem er Grundtvig
Tidslinje: Grundtvigs liv og samtidSalmer og teksterTemaer i Grundtvigs forfatterskab
FrihedÅndDen kristne børnelærdomOplysningGrundlov og demokratiGudbilledlighedBibelsynÅrstids- og højtidstemaerVerdenshistorienKristenhedens SyvstjerneKærlighedDet nationaleDen nordiske mytologiIslamGrundtvig i højtiderneFolkelige traditioner i årstiderneGrundtvig i midsommeren
Grundtvig og kulturenBøger om GrundtvigSøg i Grundtvigs teksterBilledgalleriPressen skriver om GrundtvigWho is Grundtvig?
Grundtvig i DanmarkGrundtvig i VerdenGrundtvigsk ForumVartov
Om VartovAbout VartovVartovs historieKonference/mødelokalerVartovkollegietSkrivebord på Rådhuspladsen?LejeroversigtArranger en fyraftenssangHør foredragetKalenderGrundtvigs fødselsdagKlima NGO'er i VartovMands Minde-Foredrag i VartovSofies madVartovmødet - Det lange lys på DanmarkAlternative åbningstaler 2011Altenative åbningstaler 2012Fornyelse af Vartovs grønnegårdMaratonsang
AkademiForlagBibliotek
Om Grundtvig-BiblioteketSøg i Grundtvig-Bibliotekets samlinger, find Grundtvigtekster Søg i Grundtvig-Bibliotekets e-katalogNye bøger Erindringer om Grundtvig og andre små historierSpørg om Grundtvig - og se svaret!Citater - hvor står det?Det handler om Grundtvig - foredrag mv.Undervisningsmateriale om GrundtvigGrundtvigske gemmer - private arkivalierStudieplads i VartovEnglishBøger til salg
KontaktNyhedsbrev
 

Det handler om Grundtvig - foredrag mv.


Mageløse ord, frit at tale, levende ord,
modersmålet, folkemunden ...
 Karikatur i Corsaren, 1842


Det virkelige liv - en samtale mellem Grundtvig og Kierkegaard, som aldrig fandt sted
Foredrag v/ Højskoleforstander Jørgen Carlsen
 
Det er en kendt sag, at de to store teologiske skikkelser i dansk guldalder Grundtvig og Kierkegaard ikke havde noget hjerteligt forhold til hinanden. Men måske har de mere til fælles end det, der adskiller dem. Først og fremmest var de enige om at fokusere på menneskers virkelige liv i frihed og ansvar, med alt hvad dette indebærer af modsætninger, problemer, dilemmaer og paradokser.

--
Torsdag den 21. Marts 2013 kl. 17
Foredraget foregår i VARTOV, Store sal, Farvergade 27, 1463 København K
Entré 70 kr. Kierkegaardselskabets medlemmer gratis entré.
Grundtvig på prærien
 
Fra maj til september 2013 vises en udstilling om de grundtvigske i USA: ”Grundtvig på prærien – om danske indvandrermiljøer i USA”.
 
Det er historien om de lokalsamfund som blev etableret fra 1880'erne med grundtvigsk sindede præster, højskoler, forsamlingshuse mv. der præsenteres. Flere stednavne over there vidner om den danske indvandring: Askov, Dannevang, Solvang ...
Udstillingen vises Skanderborg Museum og derefter rundt i landet. Sideløbende vises en amerikansk version af udstilligen på The Danish Immigrant Museum i Iowa og andre skandinavisk-amerikanske institutioner i USA.
 
Udstillingen indgår i Grundtvig Centerets forskningsprojekter og det er museumsleder på Skanderborg Museum, Henrik Bredmose Simonsen, der fortæller indvandrernes grundtvigske historie.
 
 
 opdateret 11. februar 2013

Se også Grundtvigsk Forums kalender
Kontakt
ll@vartov.dk hvis du har ændringer eller arrangementer til listen
 
Grundvigsk Forum Tlf: 3373 2800 Bank: 4180 3119 080 339
Vartov Fax: 3373 2806 Giro: 4180 300 23 06
Farvergade 27
1463 København K Mail: Vartov@vartov.dk